Ekonomi Haberleri

Türk-İş: Açlık sınırı: 2.438  Yoksulluk sınırı 7.942

Türk-İş: Açlık sınırı: 2.438 Yoksulluk sınırı 7.942

Mayıs'ta 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 438 lira, yoksulluk sınırı ise 7 bin 942 lira oldu. Türk İş "Dört kişilik bir ailenin sadece gıda için yapması gereken harcama tutarı net asgari ücretin üzerindedir" açıklaması yaptı.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın Mayıs sonuçları açıklandı.

Araştırmada koronavirüsün, başta dar ve sabit gelirli kesimler olmak üzere tüm toplumu olumsuz etkilediği ifade edildi.

Araştırmaya göre Mayıs’ta 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 2 bin 438 lira, yoksulluk sınırını 7 bin 942 lira, bir çalışanın aylık yaşam maliyeti tutarı ise 2 bin 961 lira oldu.

Düşük gelirlilerin temel harcaması olan gıdada fiyat artışının devam ettiği ifade edilirken, mutfak enflasyonunda artış oranının aylık yüzde 2,71, on iki aylık artışın ise yüzde 14,80 olduğu kaydedildi.

"Yardımlar harcamaları karşılamaktan uzak"

Araştırmada şu değerlendirmelere yer verildi:

"Bu dönemde sosyal politika uygulaması olarak 'temel gelir' önem kazanmıştır. Yoksullara yönelik destek geliri uygulaması ile birlikte merkezi ve yerel yönetimlerin yaptıkları yardımlar yaygınlaştırılmıştır. Burada temel sorun, yoksullara yönelik yapılan yardımların, temel ihtiyaçları ne ölçüde karşılayabildiğidir. Yoksul kesimin harcamaları gıda ağırlıklıdır. Dört kişilik bir ailenin sadece gıda için yapması gereken harcama tutarı net asgari ücretin üzerindedir.

"Bu harcamaları karşılayabilecek gelirin elde edilmesi toplumun çoğunluğu için mümkün değildir. Ücretli veya küçük esnaf olarak çalışanlar için hayatın belirsizliği ve gelecekte düzenli bir gelire kavuşma imkanının sınırlı olması endişeleri artırmaktadır. Düşük de olsa düzenli olarak sağlanan gelir olumlu olmakla beraber harcamaları karşılamaktan uzak kalmaktadır.

"Yardımlar hak temelli olmalı"

"Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması (mutfak masrafı) tutarı yılın ilk beş ayında önceki yılsonuna göre 276 TL, temel ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcama ise 898 TL daha fazladır. Son bir yıl itibariyle bakıldığında, ortaya çıkan ek harcama gereği gıda için 314 TL, toplam hanehalkı harcaması için 1.023 TL’dir.

"İnsana bir yurttaş olarak sağlanacak gelirin asgari ücretin altında olmaması gerekir. Sağlanan yardımlar 'hak temelli' olmalıdır. Temel yaklaşım bireysel düzeyde gelir değil hanehalkı dikkate alınarak destek geliri sağlanmasıdır. Bu yönüyle, ücretsiz izine çıkarılan işçilere sağlanan destek geliri gerek miktarın düşüklüğü ve gerek aile durumunu dikkate alması bakımından yeniden düzenlenmelidir."

28 Mayıs Perşembe
#Türkiş

Yorumlar

Bir Yorum Yaz