Videolar

Çalışanlara üç ay %60‘ lık maaş desteği

Çalışanlara üç ay %60‘ lık maaş desteği

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, “Faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışanlara 3 ay maaş desteği vereceğiz. Firmaları, çalışanları için ‘ücretsiz izin’ yerine bu ödeneğe başvurmaya çağırıyoruz” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışanlara üç ay maaş desteği vereceklerini açıkladı.

Twitter hesabından açıklama yapan Albayrak, şu mesajı paylaştı:

“Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında, Kısa Çalışma Ödeneği ile faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışan vatandaşlarımıza 3 ay maaş desteği vereceğiz. Tüm firmaları, çalışanları için ‘ücretsiz izin’ yerine bu ödeneğe başvurmaya çağırıyoruz.”

Albayrak’ın mesajında paylaştığı İŞKUR videosunda Kısa Çalışma Ödeneği’yle ilgili şu bilgiler yer aldı:

“Kısa çalışma ödeneği; Covid-19 nedeniyle faaliyetlerini geçici olarak en az üçte bir oranında azaltan, kısmen veya tamamen en az dört hafta süreyle durduran işletmelerimizde çalışanlara gelir desteği sağlıyor.”

Videoda maaş desteğiyle ilgili olarak da şu bilgilere yer verildi:

“İŞKUR, koşulları tutan işyerlerimiz ve çalışanlarımız için üç ay maaş desteği verecek, çalışanlarımız aylıklarını belli bir oranda alacak. Ödemeler son 12 aylık prime esas kazançlar üzerinden hesaplanan ortalama brüt kazancın yüzde 60’ıdır.”

Yorumlar

Bir Yorum Yaz