Ekonomi Haberleri

Goldman'dan 2024 için iyimser küresel büyüme tahmini

Goldman'dan 2024 için iyimser küresel büyüme tahmini

Goldman Sachs, güçlü gelir artışı ve faiz artırımlarında en kötünün geride kaldığına dair güvenin etkisiyle küresel ekonominin 2024'te beklentilerin üzerine çıkacağını öngörüyor.

Goldman Sachs, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin yüzde 2,1'lik konsensüs tahminlerine karşın, dünya ekonomisinin önümüzdeki yıl yıllık bazda yüzde 2,6 büyüyeceğini tahmin ediyor.

Banka, ABD'nin ise yüzde 2,1 büyüyerek diğer gelişmiş pazarları tekrar geride bırakmasını bekliyor.

Goldman Sachs ayrıca parasal ve mali sıkılaştırma politikalarından kaynaklanan engellerin büyük kısmının sona erdiğine inanıyor.

Enflasyonun son 40 yılın en yüksek seviyelerine çıkmasıyla birlikte Fed Mart 2022'de agresif şekilde faiz artırımına başlamıştı. Perşembe günü Fed Başkanı Jerome Powell, Fed'in enflasyonla mücadelede yeterince çaba gösterdiğinden "emin olmadığını" söyledi ve daha fazla faiz artışının gerekli olabileceği mesajını verdi.

Goldman, ekonomik büyüme tahmin edilenden daha zayıf gelmediği sürece gelişmiş piyasalardaki yetkililerin 2024'ün ikinci yarısından önce faiz oranlarını düşürme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Banka, enflasyonun G-10 ve gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde soğumaya devam ettiğini ve daha da düşmesinin beklendiğini kaydetti.

Raporda, "Ekonomistlerimiz enflasyonda bu yılki düşüşün 2024'te de devam edeceğini öngörüyor. Japonya hariç G-10 genelinde çekirdek enflasyonun şu anda yüzde 3'ten ortalama yüzde 2-2,5 aralığına düşeceği tahmin ediliyor" ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar

Bir Yorum Yaz