Ekonomi Haberleri

KKM gerilerken YUVAM hesaplarında tablo nasıl?

KKM gerilerken YUVAM hesaplarında tablo nasıl?

Son dönemde kur korumalı mevduatlarda gerileme ivmesi hızla devam ederken, Şubat 2022'de yurt dışındaki tasarruf sahiplerine sunulan kur korumalı hesaplar olan YUVAM hesaplarında tablo farklı bir görünüme işaret ediyor.


Ekonomi yönetimi kur korumalı mevduatlardan çıkış ile ilgili agresif adımlarına devam ederken şu ana kadar somut bir hamle atılmayan YUVAM hesaplarında 2022'ye kıyasla yavaşlama görülse de artışın devam ettiği görülüyor.

YUVAM hesabıyla ilgili veriler kamuoyuyla paylaşılmazken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) ödemeler dengesi istatistiklerinde bazı veriler bu konuda sinyaller veriyor.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi söz konusu veri setinde yer alan yurt dışı kişilerin mevduatları verilerinden YUVAM hesaplarıyla ilgili fikir edinebilmenin mümkün olduğu görüşünde.

Bu verilere bakıldığında 2023'ün ilk 9 ayı itibariyle bu hesaplarda 2,6 milyar dolarlık artış yaşandığı izlendi. Eylül ayına bakıldığında ise bu hesaplarda 12 milyon dolarlık gerileme görüldü. Eylül ayı itibariyle son 12 aylık dönemde ise bu hesaplarda 6 milyar doları aşan artış kaydedildi.

YUVAM hesaplarının tasarruf sahibine sunulduğu 2022 yılında bu hesaplarda hızlı yükseliş kaydedilmişti. TCMB verilerine göre yurt dışı yerleşiklerin mevduatlarında 2022 Eylül ayında aylık olarak 1,8 milyar dolarlık artış görülmüştü.

12 aylık birikimli verilere bakıldığında ise 2023 Şubat ayı itibariyle 12 aylık artış 11,4 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Bu tarihten sonra 12 aylık verilere bakıldığında ivmenin yavaşladığı görüldü. Seçimlerin yaşandığı Mayıs ayı itibariyle 12 aylık artış 10 milyar doların altına geriledi. 2023 Eylül ayında ise son 12 aylık artış 6 milyar dolar seviyelerine kadar çekildi.

Yorumlar

Bir Yorum Yaz